Polecamy

Czy powinienem wybrać jedną czy kilka specjalizacji?

Kiedy pożegnać się z klientem salonu?

Pielęgnacja włosów

Jak pozbyć się rozszczepionych końcówek

Podzielone końce. Dzieją się powoli, potem wszystko na raz. Na początku są ledwo wykrywalne, od czasu do czasu ulatniają się tutaj, tam postrzępiony koniec. Nie ma się czym martwić... nic, czego nie naprawiłoby szybkie strzyżenie nożyczek lub odrobina olejku do włosów, prawda? Potem, zanim się obejrzysz, twoje zaniedbane wycieczki do fryzjera dogoniły cię i masz do czynienia z chropowatymi końcówkami, suchością i całym mnóstwem odstających włosów.

Dla niektórych rozdwojone końcówki są problemem chronicznym, podczas gdy inni mogą utrzymać długie, mocne i zdrowe włosy bez wysiłku. Jednak mimo, że genetyka ma wpływ na zdolność Twoich włosów do wzrostu bez łamania się, istnieją kroki, które możesz podjąć, by zmniejszyć ryzyko rozdwajania się końcówek. Poniżej znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć, począwszy od tego, dlaczego je masz, a skończywszy na tym, jak zapobiegać rozdwajaniu się końcówek.

Co to są rozszczepione końcówki?

Mówiąc wprost, rozdwojone końcówki pojawiają się, gdy jedno pasmo włosów dzieli się na dwa. Jeśli jesteś typem osoby, która zwykle rozdwaja rozdwojone końcówki, nie zdając sobie z tego sprawy, to jest szansa, że dobrze znasz ten problem. Ale co to są rozdwojone końcówki, naprawdę? A co się stanie, jeśli nie zostaną poddane leczeniu?

Naukowo nazywana "trichoptilozą" - nazwa, która przypomina pewien rodzaj choroby - rozdwojone końcówki występują z powodu rozdwojenia lub postrzępienia łodygi włosa. Chociaż rozdwojone końcówki są najbardziej rozpoznawalne na końcach włosa (a ponieważ komórki te są najstarsze, są najbardziej narażone na strzępienie), w rzeczywistości mogą one występować w dowolnym miejscu na włosie.

Choć rozdwojenie końcówek włosów jest całkowicie normalne, w dużych ilościach, to są one wielką czerwoną flagą. Są one nie tylko niepożądane pod względem estetycznym, ale także wskazują na to, że Twoje włosy są zniszczone, suche i ogólnie niezdrowe. Jeżeli zaniedbujesz właściwą pielęgnację, problem może się dość szybko nasilić, co może doprowadzić do poważnego uszkodzenia włosów na całej długości pasma i ogólnej kruchości. Jeżeli więc nigdy nie poświęciłaś czasu na ocenę swoich włosów z bliska, by stwierdzić, czy nie ma na nich drzazg, ale nie wydajesz się być w stanie wyhodować włosów powyżej określonej długości, problem może stanowić jedynie rozdwojenie końcówek.

Co powoduje rozdwojenie końcówek?
Podczas gdy genetyka odgrywa pewną rolę, istnieje szereg czynników, które powodują, że rozdwojenie końcówek się manifestuje. Najczęstszymi winowajcami są codzienne stresory, takie jak branie gorącego prysznica, rozczesywanie splątanych włosów, układanie ich w ręczniku do suszenia i spanie z włosami związanymi do tyłu, co może prowadzić do łamania się włosów i rozdwajania końcówek. Dla większości osób, takie praktyki pielęgnacyjne są rutynowym zjawiskiem, więc w rzeczywistości powodują one uszkodzenia włosów, nie zdając sobie z nich sprawy.

Częste używanie gorących narzędzi do stylizacji, takich jak suszarki, prostownice, lokówki i gorące wałki, ma duże znaczenie, ponieważ pozbawiają włosy wilgoci, co z kolei czyni je znacznie delikatniejszymi i bardziej podatnymi na rozdwajanie.

ZABIEGI CHEMICZNE
Chemiczne zabiegi prostowania i trwałej ondulacji, jak również farbowanie i rozjaśnianie włosów, osłabiają integralność Twoich cennych pasm, co zwiększa prawdopodobieństwo rozdwajania końcówek.

STOSOWANIE NIEWŁAŚCIWYCH PRODUKTÓW DO WŁOSÓW

Ponadto, stosowanie produktów do włosów, które są pełne czynników suszących i alkoholi, dodatkowo pozbawia włosy włosów, zwiększając ich suchość i ogólny efekt łamania. Na koniec, jeśli czerpiesz satysfakcję ze złuszczania własnych rozdwojonych końcówek lub jeśli pomijasz regularne przycinanie włosów, starając się je wyhodować, nie robisz sobie żadnych przysług.

KLIMAT I POGODA
Podczas gdy wszystkie te czynniki są w dużej mierze pod Twoją kontrolą, istnieje kilka mniej znanych przyczyn rozdwajania końcówek, które są trudniejsze do zidentyfikowania i zarządzania. Agresory środowiskowe, takie jak ekspozycja na słońce lub brak wilgoci, mogą prowadzić do wysuszenia, a tym samym do większej podatności na powstawanie rozdwojonych końcówek.

Słyszałeś kiedyś zdanie, "jesteś tym, co jesz?" Cóż, to prawda! Brak składników odżywczych z powodu niezadowalającej diety, niedobór witamin i hormonów, wszystko to wpływa na zdrowie naszych włosów.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Diagnoza twarzy - klucz do wysokiej jakości...

Najważniejszym momentem w każdym centrum urody jest pojawienie się nowego klienta. Ponieważ...

10 sposobów dbania o swoje włosy

Nasze włosy widziały nas w naszych najlepszych i najgorszych dniach. Od kiedy po raz pierwszy...

Dlaczego moje włosy są takie suche?

Włosy suche to jeden z najczęstszych problemów dla kobiet, bez względu na ich długość i...