Polecamy

Znaczenie ręczników w branży fryzjerskiej i kosmetycznej

Więc znalazłeś siwe włosy... co teraz?

Pielęgnacja brody

Kobiety i golenie na mokro

Krótka historia usuwania owłosienia u kobiet

Na przestrzeni dziejów, praktyki kulturowe i praktyczne miały wpływ na to, kiedy, gdzie i jak kobiety usuwały owłosienie z ciała. I powiedzmy, że przeszłyśmy długą drogę!

Kobiety w jaskiniach potrafiły się golić.

Wierzcie lub nie, ale archeolodzy odkryli, że ci najwcześniejsi ludzie mogli nie być owłosionymi i włochatymi bestiami znanymi z książek historycznych. W rzeczywistości mogły to być jedne z pierwszych kobiet golących się na mokro. Ale nie szukały one uznania dla mody ani punktów higieny. Kobiety (i mężczyźni) z epoki kamiennej golili swoje głowy i twarze, aby uniemożliwić wrogom chwytanie się czegokolwiek w walce. Zaostrzone kamienie lub "pęsety" z muszli morskich służyły jako pierwsze "golarki". Usuwali oni również włosy, aby zapobiec odmrożeniom. (Zmniejszało to prawdopodobieństwo gromadzenia się lodu na ciele, gdy woda zamarzała na brodach, warkoczach lub kokach). Bezpieczeństwo przede wszystkim, przyjaciele.

Gol się jak Egipcjanin (lub Mezopotamczyk).

Mezopotamczycy i Egipcjanie, którym często przypisuje się autorstwo pierwszych "brzytew", byli jednymi z pierwszych, którzy usunęli wszystkie włosy z ciała. Najpierw dla czystości, a potem dla urody. Gorący egipski klimat sprzyjał wygodzie usuwania zbędnego owłosienia, ale pomagał też zapobiegać rozprzestrzenianiu się chorób. Od ostrych kamieni przeszli do miedzianych brzytew, a nawet wosków na bazie wosku pszczelego/cukru, które nakładali, a następnie zrywali za pomocą tkaniny. (W tej dziedzinie nie poczyniliśmy wielkich postępów, co?) W końcu nieogolony stał się równoznaczny z niecywilizowanym. (W naszym przywiązaniu do gładkiej skóry nazwaliśmy nawet całą kulturę "Barbarzyńcami" (unbarbered)). Czystość jest następna po pobożności, prawda?

Grecy i Rzymianie zachowują klasę.

Czerpiąc wskazówki od tych, którzy byli przed nimi, Grecy i Rzymianie również przyjęli praktyki pielęgnacyjne jako znak cywilizacji i bezpieczeństwa w walce. Kobiety w tej epoce rozpoczęły proces usuwania owłosienia z całego ciała - za pomocą pumeksu, brzytwy lub krzemienia, a nawet kremów depilacyjnych. Być może zauważyłeś, że na obrazach i rzeźbach z tego okresu podkreśla się wartość całkowitego braku owłosienia u kobiet. Poszły one jednak o krok dalej i uczyniły z tego kwestię klasową. Osobiste maszynki do golenia nie istniały, więc do usuwania włosów potrzebny był fryzjer. Oznaczało to, że tylko bogaci (lub ci, którzy służyli w armii) mogli sobie pozwolić na golenie. Kiedy w Rzymie?!?!

Epoki elżbietańska i wiktoriańska utrzymują to pod przykrywką.

Podczas gdy większość kwestii związanych z bezpieczeństwem odeszła do lamusa, usuwanie włosów dla próżności dopiero się rozwijało. Jednak w tych czasach najwięcej uwagi poświęcano owłosieniu twarzy. Królowa Elżbieta lubiła wyrywać brwi i używać oleju z orzechów włoskich oraz innych produktów do rozjaśniania i przerzedzania włosów na twarzy. Usuwanie brwi, wąsów i nisko osadzonych włosów uważane było za modne. Wyobraź sobie, że chciałabyś mieć cofniętą linię włosów! Wiek elżbietański przyniósł wiele podobnych zmian. Moda na pełne zakrycie oznaczała zakrycie włosów na ciele - zgub wąsy, ale zapomnij o włosach w dole głowy. Nie widać, nie widać i nie widać.

Lata 1900 - współczesność

Skąd więc wziął się pomysł na golenie nóg i pach? Przekazany być może przez mamy i babcie? Jedno słowo: MARKETING. Zgadza się, większość naszych "tradycyjnych" oczekiwań dotyczących golenia przez kobiety pach, nóg i okolic bikini pochodzi z branży mody, reklamy i męskich kosmetyków pielęgnacyjnych. King Camp Gillette wprowadził swoją bezpieczną maszynkę do golenia w 1903 roku i w ciągu następnych kilku lat jej sprzedaż gwałtownie wzrosła, zwłaszcza gdy żołnierze z I Wojny Światowej otrzymali ją w ramach powszechnego wyposażenia. Niewątpliwie istniał jednak niewykorzystany rynek dla kobiet. W 1915 roku powstała pierwsza maszynka do golenia przeznaczona dla kobiet - Milady Decollete. Teraz jednak kobiety musiały zostać przekonane, dlaczego mają je kupować. Cóż, zmieniająca się moda stanowiła doskonałą okazję. Wraz z pojawieniem się sukienek bez rękawów, pojawiła się potrzeba golenia pach. Pojawiły się reklamy nawołujące do usunięcia "odstręczających włosów". Potem skróciły się długości spódnic i golenie nóg stało się koniecznością. W ciągu kilku lat, 98% kobiet goliło obie części ciała.

Dziś kobiety rozmawiają o owłosieniu na ciele bardziej niż kiedykolwiek - woskowanie, nitkowanie, fryzury - a lista jest długa. Ale decyzje w tej sprawie leżą w rękach indywidualnych bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Golić się czy nie golić - to jest TWOJE pytanie.

Zalety golenia na mokro dla kobiet

Jeśli zdecydujesz się na golenie - nieważne jak bardzo lub jak słabo. Golenie na mokro jest najlepszym sposobem na to.

  • Ekonomiczny
  • Przyjazny dla środowiska
  • Przyjemna

Chociaż początkowo trzeba zainwestować w odpowiednie narzędzia, golenie na mokro jest o wiele tańsze niż ciągłe wymienianie zużytych maszynek. Po zakupie maszynki, wystarczy wymienić ostrza, które są całkiem niedrogie. To naprawdę grosze za jedno golenie.

Ponadto, golenie na mokro zmniejsza ilość odpadów i jest bardziej przyjazne dla środowiska, w przeciwieństwie do maszynek na plastikowe wkłady. Kupujesz narzędzie, które jest trwałe i nie musisz zapełniać wysypisk plastikiem. Ponadto, mydła i kremy do golenia są często dostarczane z miseczkami lub wanienkami wielokrotnego użytku, które można ponownie napełniać. Nie ma już także puszek z pianką w aerozolu z wątpliwymi propelentami i chemikaliami.

Ale jednym z najbardziej przekonujących powodów, dla których kobiety decydują się na golenie na mokro jest doświadczenie. Uzyskujesz wyjątkowo dokładne golenie z mniejszą ilością podrażnień, odparzeń i wrastających włosków. Nakładanie piany i przygotowanie do golenia może przypominać dzień w spa. Kiedy już opanujesz technikę, możesz golić się najlepiej w swoim życiu. No i oczywiście narzędzia wyglądają z klasą - gładka stal nierdzewna, ręcznie wiązany pędzel z borsuka, ręcznie toczona miseczka z ceramiki - prawda?

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Rewolucyjne wąsy: nowa, stara moda męska

Tak zwane rewolucyjne wąsy to jeden z najbardziej osobliwych stylów w świecie mody męskiej...

Jak często musisz ostrzyć swoją prostą...

Dla tych, którzy zastanawiają się nad rozpoczęciem życia z prostą maszynką do golenia...

Jakie są różnice między bezpiecznymi...

Zrozumienie terminologii związanej z maszynkami do golenia W tym filmie porozmawiamy o różnicach...