Zdrowie psychiczne w branży fryzjerskiej - wywiad z Tomem Chapmanem z The Lions Barber Collective
Dla większości ludzi salony i salony fryzjerskie są postrzegane jako miejsca, w których można zrobić sobie świeżą fryzurę i wyjść z nich wyglądając i czując się świetnie. Jednak te miejsca to coś więcej - dla niektórych klientów są one ratunkiem. W samej tylko Wielkiej Brytanii 1 osoba na 15 próbowała w pewnym momencie swojego życia popełnić samobójstwo i rzadko kiedy szuka pomocy psychiatrycznej. Na szczęście jednak, istnieją organizacje na wzrost, które są na linii frontu w pomocy w walce z problemami zdrowia psychicznego. Spearheading ten ruch jest Lions Barber Collective, założona przez Toma Chapmana .
Więc, jak dokładnie temat zdrowia psychicznego jest istotny w przemyśle fryzjerskim i kosmetycznym i jak The Lions Barber Collection podnosi świadomość w tej kwestii? Zespół Versum skontaktował się z panem Chapmanem i oto, co miał do powiedzenia na ten temat.
Julius: Panie Tomie, dziękuję za poświęcenie czasu na nasz wywiad - rozumiem, jak bardzo jest Pan zajęty swoją inicjatywą, ale kiedy zobaczyłem Pańską stronę, wiedziałem, że musimy się z Panem skontaktować. Nasz zespół pracuje w branży, dostarczając oprogramowanie do lepszego prowadzenia firm fryzjerskich i kosmetycznych i słyszeliśmy nasz sprawiedliwy udział problemów ze zdrowiem psychicznym w branży, ale oczywiście nie na taką skalę, jak ty. Czy mógłbyś opowiedzieć trochę o swojej inicjatywie - od czego to wszystko się zaczęło?
Tom: Lions Barber Collective rozpoczął się od komentarza na grupie barberów na Facebooku. Zacząłem projekt look book męskich fryzur i chciałem zebrać pieniądze na cele charytatywne. Jeden z fryzjerów zasugerował, aby zapobiegać samobójstwom, a ja byłem zdumiony, że zupełnie nie wiedziałem o organizacjach charytatywnych zajmujących się zapobieganiem samobójstwom, biorąc pod uwagę, że 12 miesięcy wcześniej straciłem przyjaciela, który popełnił samobójstwo. Od tego czasu rozwinęliśmy się w coś znacznie większego - nie tylko podnoszenie świadomości na temat dobrostanu psychicznego i zapobiegania samobójstwom, ale także rozwijanie szkolenia BarberTalk, zarówno online za darmo, jak i wersji na żywo facylitacji do szkolenia fryzjerów w zakresie zdrowia psychicznego i zapobiegania samobójstwom. Dostarczamy również pop-up barberów, którzy oferują bezpieczną przestrzeń w dowolnym miejscu, przynosząc Lwy do Ciebie!
J: Oczywiście praca nad włosami (i brodą!) klienta oznacza, że ufasz, że wchodzisz w jego przestrzeń osobistą - czy uważasz, że z tego powodu klienci są bardziej otwarci na temat swoich problemów ze stylistami lub fryzjerami?
T: Zdecydowanie! To jest główny powód, dla którego projekt okazał się takim sukcesem. Poziom zaufania między fryzjerem a klientem jest dość unikalny. Mamy licencję na dotyk i mamy czas jeden na jeden, bez żadnych przerw, aby faktycznie połączyć się i komunikować, co jest coraz rzadsze w naszym życiu. Ludzie mogą nam się wyładować, a potem zostawić to za sobą, bo choć łączy nas silna więź, często nie jesteśmy w kręgu ich znajomych.
J: Jak stylista lub fryzjer może rozpoznać problemy ze zdrowiem psychicznym u swoich klientów?
T: Jesteśmy w świetnej sytuacji, ponieważ regularnie widujemy się z naszymi klientami, więc dość łatwo możemy zauważyć u nich zmiany. Kluczem jest zwracanie uwagi na wszelkie naprawdę duże zmiany. Za dużo snu, za mało snu, przybieranie na wadze, tracenie na wadze, dużo ciszej lub głośniej niż zwykle. Każda zmiana to sygnał - ale taki, by zapytać je, czy naprawdę wszystko w porządku, i dać im do zrozumienia, że twoje krzesło to bezpieczna przestrzeń. W rzeczywistości nie jest to stan zdrowia psychicznego, ale stan ludzki - wszyscy potrzebujemy być kochani, kochać i czuć, że przynależymy. Może to być tak proste, jak bycie zawiedzionym, nie podobanie się temu, co się widzi w lustrze, kłopoty w pracy, kłopoty z pieniędzmi... to wszystko wpływa na nasze zdrowie psychiczne. Wszyscy możemy się z tym utożsamiać i oferowanie przestrzeni do wyładowania się jest tak ważne.
J: Dotarcie do klientek (zwłaszcza męskich) jest prawdopodobnie trudne. Jak docierasz do klientek, które podejrzewasz o problemy ze zdrowiem psychicznym?
T: Po prostu daję im znać, że wysłuchamy ich bez osądzania i z empatią, jeśli kiedykolwiek będą chcieli z nami porozmawiać. Chodzi o zapewnienie mężczyznom jak największej liczby okazji do otwartej rozmowy i wyładowania swoich problemów.
J: Oczywiście problemy ze zdrowiem psychicznym nie dotyczą tylko klientów, ale także personelu. W jaki sposób zapewniasz ich, że jesteś tam, aby im pomóc?
T: To jest dokładnie to samo w przypadku współpracowników i przyjaciół czy rodziny. Należy dać im znać, że się jest. Często wystarczy tylko dać im zielone światło i pozwolić mówić.
J: Jak myślisz, kto jest bardziej narażony na problemy ze zdrowiem psychicznym - pracownicy salonu, klienci czy właściciele firm?
T: 1 na 4 z nas będzie miał do czynienia z problemami zdrowia psychicznego w pewnym momencie swojego życia, więc tak naprawdę wszyscy będziemy w jakiś sposób dotknięci, nawet jeśli będzie to miało miejsce pośrednio, bez względu na pracę, rolę czy zawód.
J: To oczywiste, że chcesz pomóc pracownikom i klientom, którzy cierpią z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, ale tylko tyle możesz zrobić. W którym momencie powinieneś zalecić im udanie się po pomoc do specjalisty?
T: Naszym celem jest bycie mostem, który buduje przepaść między społecznościami, którym służymy, a dostępnymi zasobami. Dobrze jest słuchać, jak ludzie się wyładowują, ale jeśli jest to poważny problem, wtedy naszym celem jest skierowanie ich do dostępnych zasobów. Poświęć trochę czasu, aby zobaczyć, co jest dostępne lokalnie. Jeśli masz wątpliwości, a sprawa jest poważna, możesz wysłać ludzi do szpitala albo zaplanować, jak zapewnić im bezpieczeństwo i poprosić przyjaciela lub członka rodziny, by odebrał ich ze sklepu.
J: Z naszych doświadczeń wynika, że świat barberingu jest postrzegany jako branża "twardych facetów" i wydaje się, że nie ma w nim miejsca na zajmowanie się zdrowiem psychicznym. W jaki sposób przełamujecie ten stereotyp?
T: Myślę, że byłabyś zaskoczona. Szczególnie z nowym pokoleniem fryzjerów, które się pojawia, są oni tak otwarci i rozumieją to całkowicie. Przyszłość zapowiada się wspaniale i mam nadzieję, że uda nam się zachęcić fryzjerów i innych profesjonalistów z branży fryzjerskiej do współpracy. Chcielibyśmy, aby stało się to częścią programu nauczania, co oznacza, że w przyszłości wszyscy profesjonaliści będą mieli to szkolenie, kiedy się zakwalifikują!
J: Czy myślisz, że ludzie zaczynają mówić bardziej otwarcie o zdrowiu psychicznym i że jest szansa, że ten temat w końcu przestanie być tematem tabu?
T: Zdecydowanie tak, ale musimy być na to przygotowani. Musimy wiedzieć, jak słuchać i co jest dostępne dla tych, którzy potrzebują pomocy. W kwestii dbałości o zdrowie fizyczne zaszliśmy już tak daleko, ale jeśli chodzi o zdrowie psychiczne, to zaledwie zarysowujemy powierzchnię.
J: Zaburzenia psychiczne, takie jak depresja, mogą mieć poważny wpływ na zachowanie i zdolność do pracy. Co powinien zrobić właściciel salonu lub barbershopu, jeśli jeden z jego pracowników nie osiąga dobrych wyników ze względu na stan zdrowia psychicznego?
T: Powiedz im, że rozmowa z nimi jest ok i zadaj im bezpośrednie pytanie: "czy uważasz, że możesz mieć depresję?". Będzie to dla nich zielone światło, aby o tym porozmawiać. Daj im do zrozumienia, że możesz nie wiedzieć, jak się czują, ale jesteś gotów pozwolić im wyjaśnić, jak się czują. Powinieneś także wiedzieć, co jest dostępne, aby pomóc im lokalnie. Doskonałym źródłem informacji w Wielkiej Brytanii jest www.hubofhope.co.uk.
Aby dowiedzieć się więcej o inicjatywie barberów The Lions i przyłączyć się do ich sprawy, odwiedź ich stronę tutaj!
Wypróbuj Versum za darmo
[Total: 2 Średnia: 5/5] Zapisz się do newslettera Możesz przeczytać politykę prywatności tutaj.Zobacz
Jak zwiększyć sprzedaż salonu w zimie?
Strona główna Blog AgendaPro Jak zwiększyć...
17 Pytania do badania satysfakcji
Strona główna Blog AgendaPro Estetyka 17...
Oprogramowanie dla salonów piękności: czego...
Strona główna Blog AgendaPro Estetyka...
Komentarze (0)