Nowi klienci salonu - co należy i czego nie należy robić
Pracujesz w branży fryzjerskiej i kosmetycznej już od jakiegoś czasu, więc z pewnością znasz już zasady postępowania z nowymi klientami. A może jednak? Tak jak na początku każdego związku, na tym etapie jest on bardzo delikatny. Jeśli dobrze rozegrasz swoje karty, istnieje duże prawdopodobieństwo, że ten klient stanie się stałym klientem - ale jest też miejsce na błąd, który może kosztować Cię utratę tego klienta.
Oczywiście zależy Ci na zdobyciu jak największej liczby lojalnych klientów, w końcu to oni są głównym źródłem dochodu Twojego salonu - ale niektóre rzeczy mogą być dla nich całkowitą przeszkodą. Zatem, gdzie możesz popełnić błąd i jak powinieneś postępować, aby uniknąć niezręcznych rozstań z klientami?
Bycie zbyt przyjaznym
Masz nową klientkę, która zarezerwowała całą głowę pasemek - najpierw musisz poznać historię jej włosów i zrobić test pasemek. Wchodzą do Twojego salonu i nagle ogarnia Cię chęć, aby do nich podbiec i przytulić. Uwielbiasz nowych klientów, którzy rezerwują droższe zabiegi, ponieważ stwarza to doskonałą okazję do pokazania im, jak kreatywna potrafisz być.
Trochę Cię ponosi i zaczynasz zasypywać klienta pytaniami, takimi jak: "Czy chce Pan/Pani kawy lub herbaty? Czy dobrze się Pan/Pani czuje? Jak się Pan/Pani dzisiaj czuje? Czy widział Pan nasze ostatnie zniżki? Mamy w sprzedaży kilka świetnych produktów, używam ich w domu cały czas".
Problemem nie są pytania, które zadajesz, ale sposób, w jaki je zadajesz. Mimo, że możesz postrzegać to jako przyjazne, klient może poczuć się jak intruz, co spowoduje jego pierwszą i ostatnią wizytę w Twojej firmie.
Zamiast tego zejdź o ton niżej!
To nieuniknione - będziesz zadawać swojemu pierwszemu klientowi mnóstwo pytań dotyczących historii jego włosów, alergii, a także zdjęć inspirujących do stworzenia wymarzonej fryzury. Przechowuj te informacje, razem ze zdjęciami "przed i po" oraz formularzami wstępnymi, wszystko w wyznaczonej kartotece klienta Versum. Jesteś właścicielem salonu, więc wiesz jak ważne jest, aby pozostać zorganizowanym i profesjonalnym - dotyczy to również Twojego zachowania!
Zapytaj klienta, czy ma ochotę na coś do picia, a kiedy będzie się relaksował w Twoim fotelu, powoli przejdź do rozmowy. Upewnij się, że zachowujesz naturalny przepływ, a Twoje pierwsze pytanie po konsultacji powinno brzmieć: "Z jakiej okazji"? Klient może uzyskać nowy wygląd z wielu powodów, począwszy od zjazdu absolwentów szkoły średniej lub ślubu do pogrzebu, a nawet rozwodu. Trzeba być przygotowanym na każdą sytuację - szczególnie na te ostatnie. W zależności od okoliczności, złóż klientowi kondolencje lub podbuduj go, ponieważ nie tylko pomoże mu to poczuć ulgę, ale również pokaże Ciebie i Twój salon w jak najlepszym świetle.
Wskazówka: Nie każdy klient będzie chciał angażować się w dyskusję - to do Ciebie należy sprawdzenie, jak się zachowa w tej sytuacji. Jeśli zauważysz, że klient nie jest w nastroju do rozmowy, po prostu pochwal go za włosy, paznokcie lub ogólny wygląd i wspomnij o tym, jak przebiega obsługa.
Chaotyczny salon
Salon kosmetyczny, który jest w nieładzie to coś, czego klienci na pewno nie chcą widzieć. Zdarzają się dni, kiedy biegniesz od stanowiska pracy do magazynu, do następnego klienta. Wszyscy się spieszą, na podłodze panuje chaos, a Twoja godzina 10 właśnie nadeszła - pośpiesznie witasz się z nowym klientem i szybko prowadzisz go do swojego stanowiska pracy. Po krótkiej konsultacji rozpoczynasz pracę nad klientem, podczas której rozmawiasz ze stylistką znajdującą się obok.
Nie tylko sprawia to, że klient czuje się zupełnie nie na swoim miejscu, ale również obniża jakość jego doświadczenia - a tego właśnie chcesz uniknąć, szczególnie w przypadku klienta, który przychodzi do Ciebie po raz pierwszy. Taka sytuacja nie musi oznaczać końca waszej współpracy - wyrozumiały klient, który był zadowolony ze swojego nowego wyglądu, może ponownie dokonać rezerwacji w mniej ruchliwym okresie i stać się twoim stałym klientem! Jednakże, klient płaci za swój nowy wygląd i relaks - jeśli Ty nie jesteś zrelaksowany, to Twój klient również nie!
Zamiast tego, zorganizuj się!
Nie jest tajemnicą, że klienci chcą się czuć w Twoim salonie jak królowie - czytają opinie, jakie Twój salon otrzymał w sieci i chcą mieć takie same doświadczenia, jakie mieli Twoi recenzenci z 5 gwiazdkami. Aby to osiągnąć, musisz zadbać o organizację pracy personelu. Kiedy Twój zespół ma przydzielone wszystkie zadania, jest mniej stresu na sali, co pozwala Ci skupić się bardziej na kliencie siedzącym w fotelu. I tutaj Versum ma Cię pod opieką. System śledzi wszystkie aspekty Twojego salonu - wszystko od przychodzących rezerwacji, po poziom zapasów i statystyki. Możesz dowolnie przydzielać zadania poszczególnym pracownikom, aby równomiernie rozłożyć obciążenie pracą.
Wskazówka: Warto sprawdzać statystyki swoich pracowników co tydzień. Skup się na tych, którzy nie nadążają z rezerwacjami i zadaniami - mogą oni potrzebować dodatkowego szkolenia lub surowej rozmowy z Tobą, aby nadrobić zaległości.
Nieodpowiednia obsługa klienta
Jeśli chodzi o nieodpowiednią obsługę klienta, rzadko jest ona zamierzona, a najczęściej spowodowana brakiem czasu i strategii. Klientka przychodzi na szybkie upięcie włosów, pytasz ją, czy ma ochotę na coś do picia, szybko rozmawiasz i wymieniasz kilka zdań. Kończysz zabieg w samą porę, a klientka jest zachwycona! Klientka płaci i idzie do swojego domu. Twoja obsługa klienta wydaje się być na miejscu, ale nadal nie zwracasz uwagi na ważniejsze szczegóły. Nie dałeś klientowi powodu do powrotu, zapomniałeś poprosić go o pozostawienie recenzji na temat Twojego salonu i bardzo niewiele zostało zrobione, aby związać go z Twoją firmą.
Pierwszy klient może być kopalnią złota dla Twojego salonu, ale jeśli nie zadziałasz magią obsługi klienta, Twoja firma nie wykorzysta ogromnego potencjału marketingowego , jaki może mieć!
Zamiast tego, myśl jak marketer!
Właściciele salonów, bez względu na to ile kursów kosmetycznych ukończyli, nadal są ludźmi biznesu i muszą traktować swoje przedsiębiorstwo priorytetowo. Jasne, tworzenie miłej atmosfery i dobry humor z klientami jest ważny, ale Twoją misją jest rozwój firmy z ich pomocą. Po pierwsze, stwórz strategię dla nowych klientów - daj im zniżkę na pierwszą rezerwację, sprzedaj produkty i zabiegi, które uzupełnią ich pierwszy zakup i zaproś ich do przystąpienia do programu lojalnościowego, tuż przed opuszczeniem salonu. Potrzeba czasu, aby opanować, kiedy i jak promować swój biznes podczas pogawędek, ale jest to możliwe!
Są jednak dni, kiedy czas nie jest po Twojej stronie, a Ty masz problemy z myśleniem. Rozmawiasz ze świeżym klientem, jednocześnie zamiatając podłogę wokół niego i odbierając telefon. Jeśli masz mało czasu, zaproś klienta do powrotu i poproś, aby zostawił swoje dane kontaktowe w recepcji salonu, aby otrzymać zniżkę na następną wizytę. Jeśli korzystasz z Versum, niech recepcjonista zapisze informacje o kliencie, a system wyśle automatyczną prośbę o recenzję, jak również wiadomość z podziękowaniem dla klienta. Mając teraz klienta w swojej bazie danych, możesz wysyłać mu specjalistyczne kampanie marketingowe, które są tworzone w oparciu o jego wykupione zabiegi, płeć i pieniądze wydane w salonie.
Nowy klient może stać się stałym bywalcem lub klientem jednorazowym, w zależności od jego doświadczeń w Twoim salonie - dlatego zapewnienie mu pozytywnego pierwszego wrażenia jest koniecznością! A z pomocą niezawodnego systemu możesz być pewien, że wrócą! Zdobądź darmowe konto Versum już dziś!
Wypróbuj Versum za darmo
[Total: 1 Średnia: 5/5]Spis treści
- Bycie zbyt przyjaznym
- Zamiast tego, zejdź o ton niżej!
- Chaotyczny salon
- Zamiast tego, zorganizuj się!
- Nieodpowiednia obsługa klienta
- Zamiast tego, myśl jak marketer!
Zobacz
Jak zwiększyć sprzedaż salonu w zimie?
Strona główna Blog AgendaPro Jak zwiększyć...
17 Pytania do badania satysfakcji
Strona główna Blog AgendaPro Estetyka 17...
Oprogramowanie dla salonów piękności: czego...
Strona główna Blog AgendaPro Estetyka...
Komentarze (0)