Jakie są funkcje recepcjonisty w salonie kosmetycznym?
- Strona główna
- Blog AgendaPro Estetyka
- Jakie są funkcje ...
Recepcjonistki witają klientów lub innych gości. Siedząc lub stojąc za biurkiem lub ladą, witają ludzi po przybyciu i zajmują się pytaniami gości. Mogą one również pełnić inne funkcje, takie jak przetwarzanie tekstów, umawianie spotkań, przygotowywanie faktur, pobieranie płatności i odpowiadanie na prośby o informacje składane telefonicznie lub pocztą elektroniczną.
Jak sama nazwa wskazuje, recepcjonista jest odpowiedzialny za witanie i przyjmowanie klientów, dostawców lub kurierów wchodzących do salonu; zajmowanie się prośbami o umówienie spotkania i zapytaniami przez e-mail lub telefon; i, oczywiście, utrzymywanie książki wizyt i bazy danych klientów odwiedzających salon w stanie aktualnym i w porządku.
Jeśli jesteś aspirującą recepcjonistką w salonie kosmetycznym i chcesz się odpowiednio przygotować do pracy na tym stanowisku, ten artykuł jest dla Ciebie. Dziś opowiemy Ci o niektórych czynnościach i obowiązkach recepcjonistki w salonie kosmetycznym, a także o kilku wskazówkach, jak najlepiej wykorzystać to stanowisko.
Obowiązki
Jak wspomniano wcześniej, niektóre z obowiązków recepcjonisty salonu obejmują: witanie klientów po przybyciu, odpowiadanie na ich pytania dotyczące usług, zarówno przez telefon, e-mail lub osobiście, oraz przeprowadzanie transakcji. Aby dobrze wykonywać pracę na tym stanowisku, ważne jest, abyś był zorganizowany i miał silne poczucie obsługi klienta, tj. być przyjaznym i uprzejmym dla klientów, nawet w najbardziej wymagających godzinach.
Niektóre inne obowiązki recepcjonisty obejmują:
-
Witanie klientów wchodzących do salonu, odprowadzanie ich do odpowiedniej garderoby i informowanie przydzielonej stylistki o ich przybyciu.
-
Rezerwacja i potwierdzanie wizyt telefonicznie lub mailowo.
-
Przetwarzanie transakcji (gotówka i karty kredytowe) i dostarczanie dowodów płatności.
-
Oferuj napoje i rozmawiaj z klientami w poczekalni.
-
Witamy klientów wchodzących, odpowiadamy na pytania dotyczące usług i umawiamy się na wizyty w zależności od dostępności.
-
Informowanie klientów o nowych usługach i zniżkach.
-
Sprzedawaj usługi i produkty uzupełniające za pomocą broszur informacyjnych i kart podarunkowych, tam gdzie to właściwe.
-
Aktualizacja akt klientów o dane kontaktowe i płatnicze, terminy spotkań i oferowane usługi.
-
Zarządzać call center.
-
Dbanie o porządek na terenie recepcji.
-
Zamawianie wizytówek, broszur i materiałów biurowych w razie potrzeby.
Wymagania
Niektóre z wymagań, które można uzyskać w ofertach pracy dla recepcjonistów urody mogą być następujące:
-
Udokumentowane doświadczenie zawodowe jako recepcjonista salonu, recepcjonista ogólny lub na podobnym stanowisku. Wymóg ten nie zawsze jest wyłączny.
-
Praktyczne doświadczenie w obsłudze urządzeń biurowych takich jak drukarki i systemy POS.
-
Znajomość przetwarzania transakcji.
-
Doskonałe umiejętności komunikacyjne (werbalne, telefoniczne i mailowe) z nastawieniem na obsługę klienta.
-
Doskonałe umiejętności organizacyjne i prowadzenia dokumentacji.
-
Umiejętność zachowania spokoju w sytuacjach stresowych.
-
Dyplom ukończenia szkoły średniej.
Wskazówki dla recepcjonistek kosmetycznych
-
Bycie osobą zorganizowaną jest kluczowe w codziennym życiu recepcjonisty. Posiadanie wszystkiego zorganizowanego i pod ręką zawsze będzie plusem w każdej pracy, a szczególnie recepcjonistki. Możesz pomóc sobie, używając niektórych harmonogramów online i oprogramowania do zarządzania spotkaniami lub aplikacji. Umówione w ten sposób spotkania są automatycznie dodawane do kalendarza, a Ty możesz mieć wszystko znacznie lepiej zorganizowane i pod kontrolą.
-
Zawsze miej pod ręką wszystkie informacje o swoich klientach i dostawcach. Wszystkie te informacje są niezbędne do zarządzania terminami i zamówieniami, a także do rozwiązywania wszelkich ewentualności i pytań ze strony klientów.
-
Zawsze rób dobre pierwsze wrażenie. Twoja prezencja, postawa, ton głosu, uprzejmość i serdeczność są bardzo ważne, aby klient dostrzegł w Tobie aurę profesjonalizmu, a także przekazał klientowi pewność siebie i poczuł się we właściwym miejscu.
-
Zadbaj o swój osobisty wizerunek. Dbaj o swoją higienę, o włosy, paznokcie, twarz, zawsze noś mundur prawidłowo i schludnie. Recepcjonista salonu kosmetycznego jest twarzą salonu, z tego powodu musi być zawsze idealnie zadbany i perfekcyjny.
-
Zadbaj o swój ton głosu podczas obsługi klientów. Powinieneś być słodki, miły, przyjazny i serdeczny. Dzięki temu klienci będą czuli się dobrze obsłużeni i w przyjemnym miejscu.
-
Bądź osobą proaktywną. Zaoferuj swoją pomoc wszystkim, którym możesz, niezależnie od tego, czy są to klienci, dostawcy czy twoi koledzy. Będą ci za to dziękować i zawsze będą myśleć o tobie jako o osobie oddanej i hojnej.
-
Bądź zorientowany na szczegóły. Dzięki temu klienci i dostawcy będą mieli jasność co do wszystkiego i unikną ewentualnych problemów komunikacyjnych.
-
Bądź szczególnie uważny w momencie dokonywania płatności. Przy obsłudze pieniędzy i kont trzeba zwracać uwagę na każdy szczegół, aby nic nie umknęło uwadze. Obsługa pieniędzy innych ludzi to delikatne zadanie i nie chcesz mieć z tym problemów. Jeśli masz dobry system rozliczeń w miejscu, to większość pracy jest zrobiona.
Zobacz
Jak zwiększyć sprzedaż salonu w zimie?
Strona główna Blog AgendaPro Jak zwiększyć...
17 Pytania do badania satysfakcji
Strona główna Blog AgendaPro Estetyka 17...
Oprogramowanie dla salonów piękności: czego...
Strona główna Blog AgendaPro Estetyka...
Komentarze (0)