Jak założyć własny biznes paznokciowy w 10 krokach
Jak można otworzyć salon pielęgnacji paznokci po wykonaniu zaledwie 10 kroków, możesz zapytać - to brzmi niewiarygodnie w najlepszym przypadku i trochę tandetnie w najgorszym. I masz rację - rozpoczęcie działalności gospodarczej jest złożonym procesem, który wymaga dużo ciężkiej pracy, pewności siebie i elastyczności. Nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania, które zagwarantuje Ci natychmiastowy sukces, jednak możesz skorzystać z dedykowanego przewodnika, który poprowadzi Cię przez kręte meandry wymaganych procesów. Omówmy więc, jak założyć firmę zajmującą się paznokciami - co należy wziąć pod uwagę, jak przygotować biznesplan, jak rozdysponować budżet, jak dotrzeć do pierwszych klientów i wiele więcej. Jeśli zastanawiają się Państwo jak założyć mobilny salon pielęgnacji paznokci, to ten przewodnik będzie idealny również dla Państwa.
Spis treści
- Przemyśl pomysł
- Załóż swój biznes zgodnie z prawem
- Rejestracja
- Uzyskanie potrzebnych licencji
- Uzyskanie ubezpieczenia
- Założenie księgowości biznesowej
- Napisz biznes plan
- Podsumowanie działalności
- Twoje usługi
- Plan marketingowy (+ analiza konkurencji i rynku docelowego)
- Plan operacyjny
- Plan finansowy
- Znajdź odpowiednią lokalizację i lokal (tylko salony)
- Zainwestować w niezbędny sprzęt
- Zakup materiałów eksploatacyjnych i innych potrzebnych produktów
- Zaprojektować wnętrze salonu (tylko salony)
- Zakupić oprogramowanie do zarządzania
- Załóż stronę w mediach społecznościowych
- Zatrudnij specjalistów (tylko salony)
Przemyśl pomysł
Zanim zaczniesz się angażować i inwestować, warto upewnić się, że wiesz, w co się pakujesz. Według statystyk przedstawionych przez The Telegraph, na przełomie 2019 roku 60% nowo założonych firm zamyka się w ciągu trzech lat, a 20% upada w ciągu zaledwie pierwszych dwunastu miesięcy działalności. Salony pielęgnacji paznokci rzadko przynoszą ogromne zyski, przynajmniej nie od razu. Ich rentowność zależy w dużej mierze od wydajności ich pracowników, a twarda prawda jest taka, że wielu klientów nie chce płacić za to, co salony paznokci muszą pobierać, aby być rentowne. Jak każdy biznes w branży kosmetycznej, są one silnie dotknięte przez spowolnienie gospodarcze - i obecnie muszą konkurować z wzrostem kultury DIY, która dostarcza codziennym ludziom szansę na uzyskanie usługi wykonanej po niskich kosztach.
Czy to oznacza, że nie powinnaś otwierać własnego biznesu związanego z paznokciami? Nie! Jeśli masz zaufanie do swojej koncepcji biznesowej i jesteś w stanie podjąć ryzyko, to zdecydowanie warto wziąć to pod uwagę. Trzeba jednak być świadomym ryzyka i nie podejmować decyzji pochopnie. Należy również skupić się bardziej na tym, jak zbudować biznes paznokciowy, który dostarcza wartości, za które klienci są skłonni zapłacić.
Załóż firmę zgodnie z prawem
Zastanawiasz się, jak legalnie założyć działalność gospodarczą związaną z paznokciami? Najprawdopodobniej zarejestrujesz się jako "sole trader", co oznacza, że tylko Ty jesteś właścicielem firmy i możesz pracować samodzielnie lub zatrudniać innych ludzi. Oczywiście można również zarejestrować się jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółka handlowa - więcej o różnicach między tymi modelami działania można przeczytać na stronie GOV.UK.
Rejestracja
Aby zostać przedsiębiorcą jednoosobowym należy:
- Posiadać numer National Insurance (NI)
- Zarejestrować się jako self-assessment w HM Revenue and Customs (HMRC).
- Prowadzić działalność gospodarczą pod własnym nazwiskiem lub wybrać nazwę firmy.
GOV.UK dostarcza świetnych wskazówek dla przyszłych właścicieli firm - sprawdź ich przewodnik po zakładaniu jednoosobowej działalności gospodarczej, aby dowiedzieć się więcej.
Uzyskiwanie potrzebnych licencji
Ważne jest, aby sprawdzić, jakie licencje są zobowiązane do uzyskania, jeśli masz wykonywać pewne usługi. Najprawdopodobniej będziesz potrzebował licencji na prowadzenie działalności w zakresie masażu i zakładów specjalnych, ale możesz również potrzebować kilku innych licencji w zależności od zakresu usług, które planujesz oferować. Pamiętaj, że potrzebujesz również licencji na dodatkowe rzeczy (takie jak odtwarzanie muzyki) - na szczęście strona GOV.UK po raz kolejny przychodzi z pomocą. Znajdziesz tam pomocną wyszukiwarkę licencji, dzięki której będziesz w stanie ustalić, co jest Ci potrzebne do rozpoczęcia działalności.
Uzyskanie ubezpieczenia
Aby założyć salon stylizacji paznokci potrzebujesz:
- Ubezpieczenie od odpowiedzialności publicznej
- Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej za leczenie
- Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej pracodawcy (wymóg prawny, jeśli zatrudniasz pracowników)
Dodatkowo, dobrze jest wykupić:
- Ubezpieczenie budynków gospodarczych
- Ubezpieczenie sprzętu biznesowego
- Ubezpieczenie zapasów
Założenie księgowości biznesowej
Potrzebujesz biznesowego konta bankowego i konta kupieckiego (niezbędnego do przyjmowania kart kredytowych/debetowych). Ponadto musisz zadbać o swoją księgowość, przepływ gotówki i inwentaryzację - na szczęście obecnie bardziej zaawansowane oprogramowanie do zarządzania salonem paznokci, takie jak Versum, zapewnia zaawansowane statystyki finansowe i raporty kasowe, jak również narzędzia do zarządzania inwentaryzacją. Dowiedz się więcej o jego funkcjach i przetestuj go przez dwa tygodnie za darmo bez żadnych zobowiązań.
Napisz biznesplan
To może być bardzo potężne narzędzie i jeśli otwierasz salon, powinieneś napisać go jak najszybciej. Biznesplan jest fenomenalnym przewodnikiem pozwalającym Ci zawsze trzymać w ryzach wszystkie Twoje cele, metody i zasady - co więcej, podczas jego pisania jesteś zmuszony do gruntownego przemyślenia swoich decyzji biznesowych i przeprowadzenia dogłębnych badań dotyczących zarówno rynku docelowego, jak i konkurencji.
Jeśli chcesz wiedzieć, jak szczegółowo napisać biznesplan dla branży beauty, sprawdź ten artykuł - dziś poruszymy tylko najważniejsze jego aspekty.
Podsumowanie działalności
Pierwsza część biznesplanu powinna być poświęcona opisowi Twoich podstawowych celów (misji i wizji), informacji o założeniu firmy, lokalizacji i aktualnym statusie.
Twoje usługi
Druga część powinna zawierać opis Twoich podstawowych usług, listę aktualnych cenników (jest to więc moment na ustalenie cen) oraz informacje o liniach produktowych, które zamierzasz wykorzystać.
Plan marketingowy (+ analiza konkurencji i rynku docelowego)
Teraz czas na analizę SWOT (po raz kolejny - szczegółowy opis znajdziesz w dedykowanym artykule na temat tworzenia biznesplanu), przeprowadzenie badań dotyczących rynku docelowego oraz analizę konkurencji, szczególnie tej lokalnej. Powinieneś także pomyśleć o kanałach marketingowych, którymi będziesz się posługiwał oraz zaplanować budżet, który chcesz przeznaczyć na działania marketingowe.
Plan operacyjny
Ta część to w zasadzie planowanie przyszłości Twojego biznesu. Opisujesz w niej swoje plany rozwoju - jakich obiektów, urządzeń czy technologii będziesz potrzebował. Powinieneś również uwzględnić potrzeby prawne i księgowe.
Plan finansowy
Na koniec część poświęcona planowaniu budżetu. Na początku będzie to głównie prognoza finansowa. Musisz zaplanować budżet na początkowe otwarcie (budowa lub remont lokalu, zakup sprzętu i produktów, itd.), a następnie na wydatki wychodzące.
Standardowe wydatki wyjściowe dla salonu pielęgnacji paznokci obejmują:
- Koszty zaopatrzenia
- płace pracowników
- Podatki
- Czynsz
- Utrzymanie sprzętu
- Ubezpieczenie
Znajdź odpowiednią lokalizację i lokal (tylko salony)
Jeśli planują Państwo założyć mobilny salon pielęgnacji paznokci, nie muszą się Państwo martwić o tę kwestię. Właściwa lokalizacja dla salonu pielęgnacji paznokci to taka, która znajduje zdrową równowagę pomiędzy zapewnieniem prywatności a wygodą prowadzenia działalności gospodarczej. Inne ważne czynniki to wielkość lokalu, koszt wynajmu, dostępność parkingu i lokalizacja bezpośrednich konkurentów w okolicy.
Zainwestuj w niezbędny sprzęt
Głównym wydatkiem będą biurka do manicure i/lub fotele do pedicure, ale to nie wszystko. Stworzyliśmy już listę mebli i sprzętu niezbędnego do rozpoczęcia działalności związanej z paznokciami, więc upewnij się, że ją przeczytasz. Jeśli masz zamiar rozpocząć mobilny biznes paznokci zamiast salonu, lista ta jest również istotna - istnieje sekcja poświęcona mobilnym technikom paznokci, jak również.
Kup materiały eksploatacyjne i inne potrzebne produkty
Zaopatrz się w niezbędne rzeczy. Z pewnością przyda Ci się zestaw pilniczków do paznokci, preparaty do złuszczania skórek, formy do paznokci wielokrotnego użytku, pilniki do paznokci, szczoteczki z soboli, chusteczki, separatory do palców, olejki do skórek i środki do czyszczenia paznokci. Nie zapomnij również o środkach czystości i artykułach spożywczych!
Zaprojektuj wnętrze swojego salonu (tylko salony)
Kolejnym krokiem jest stworzenie wygodnego i estetycznego wnętrza - oczywiście ta część jest istotna tylko wtedy, gdy planujesz założyć salon stylizacji paznokci, mobilne biznesy tego nie wymagają. Napisaliśmy artykuł o tym, jak stworzyć zapierające dech w piersiach wnętrze salonu stylizacji paznokci, nawet jeśli nie masz zbyt wiele miejsca do pracy, powinieneś go koniecznie przeczytać.
Kup oprogramowanie do zarządzania
Zarządzanie biznesem związanym z paznokciami za pomocą długopisu i papieru nie jest już trwałe. Jeśli chcesz, aby Twój salon paznokci zarabiał pieniądze, musisz zainwestować w działania marketingowe - i nie mówię tu tylko o mediach społecznościowych, ale także o bardziej efektywnych, lepiej ukierunkowanych kampaniach SMS lub e-mail. W dzisiejszych czasach od salonów kosmetycznych oczekuje się znacznie więcej niż tylko świadczenia doskonałych usług. W rzeczywistości, jeśli chcesz nad tym wszystkim zapanować (prowadzenie szczegółowej ewidencji klientów, zarządzanie terminami, wysyłanie przypomnień o wizytach, kontrola zapasów, sprawdzanie raportów finansowych i tak dalej), potrzebujesz cyfrowego systemu zarządzania. Nie wspominając nawet o tym, że używanie tak dużej ilości papieru jest niezwykle marnotrawne! Kiedy będziesz gotowy do rozpoczęcia działalności, sprawdź Versum i jego funkcjonalności - możesz rozpocząć darmowy dwutygodniowy okres próbny, aby przekonać się, czy odpowiada on Twoim potrzebom.
Załóż swoje strony w mediach społecznościowych
Kiedy pisałaś swój biznesplan, aby założyć salon stylizacji paznokci, musiałaś zbadać swój rynek docelowy. Wiedza, którą zdobyłaś, przyda Ci się teraz. Skup się na platformach mediów społecznościowych, na których Twoi klienci aktualnie przebywają - dwie z najczęściej używanych to Facebook i Instagram i dobrym pomysłem jest posiadanie strony biznesowej na obu z nich, choć może się zdarzyć, że większość Twoich potencjalnych klientów korzysta tylko z jednej z nich. Lepiej jest pisać posty konsekwentnie na 1-2 platformach, niż zbytnio się rozdrabniać, próbując nadążyć za wszystkimi (chyba że, oczywiście, media społecznościowe to Twoja pasja i masz kopa do prowadzenia wielu kont). Sprawdź nasze podejście do tego, jak opanować algorytmy Facebooka, aby osiągnąć sukces marketingowy i jak prowadzić wyjątkową stronę biznesową na Instagramie.
Zatrudnij specjalistów (tylko salony)
Jakich cech, oprócz umiejętności, powinieneś szukać u swoich pracowników? Na pewno zdolności do współpracy z innymi, szacunku wobec Ciebie, klientów i współpracowników, chęci do nauki i otwartości umysłu. Mądrze jest zaoferować pracownikom płatny okres próbny przed zatrudnieniem ich na pełny etat. Czasami wszystkie cechy są na miejscu, ale chemia nie jest po prostu tutaj, i to jest w porządku! Sprawdź nasz artykuł o zatrudnianiu pracowników do salonów fryzjerskich i kosmetycznych, aby znaleźć więcej przydatnych wskazówek.
Otwarcie salonu stylizacji paznokci lub rozpoczęcie mobilnego biznesu związanego z paznokciami to nie bułka z masłem. Potrzeba wiele determinacji i wytrwałości, aby wprowadzić pomysł w życie. Mówi się, że brak planu to planowanie porażki, dlatego od samego początku należy zwracać uwagę na szczegóły. Nie daj się pogrzebać przez swoje obowiązki dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu, które pomoże Ci zarządzać Twoimi zadaniami poprzez ich automatyzację i pozwoli Ci skupić się na rzeczach, które wymagają Twojej niepodzielnej uwagi!
Wypróbuj Versum za darmo
Zobacz
Jak zwiększyć sprzedaż salonu w zimie?
Strona główna Blog AgendaPro Jak zwiększyć...
17 Pytania do badania satysfakcji
Strona główna Blog AgendaPro Estetyka 17...
Oprogramowanie dla salonów piękności: czego...
Strona główna Blog AgendaPro Estetyka...
Komentarze (0)