Polecamy

Historia barbershopów

Eutonia dla kinezjologów

Prowadzenie salonu

Jak rozpocząć działalność w branży spa

Czy rozważasz otwarcie spa? Jest to odważny ruch, który powinieneś przemyśleć przed podjęciem ostatecznej decyzji. Musisz być świadomy wszystkich zagrożeń i odpowiedzialności, jakie wiążą się z prowadzeniem działalności gospodarczej w tej dziedzinie przemysłu kosmetycznego. Aby pomóc Ci w podjęciu decyzji i prawdopodobnie postawić pierwsze kroki na drodze do sukcesu, przygotowaliśmy przewodnik po otwieraniu własnego spa. Bez dalszych ceregieli, zaczynajmy!

Przygotuj biznes plan

Stworzenie (nawet bardzo uproszczonego) biznes planu to świetny sposób na ocenę swojego pomysłu. Zapisanie wszystkich istotnych informacji zmusza do zastanowienia się nad swoją koncepcją. W ten sposób można zauważyć pewne "błędy w założeniach" i wprowadzić poprawki - np. w celu lepszego dopasowania do grupy docelowej lub warunków lokalnych.

Biznesplan powinien zawierać:

 • Ogólną charakterystykę Państwa działalności
 • Organizację waszego spa
 • Listę podstawowych usług
 • Szkic planu marketingowego
 • Budżet i wstępny plan przyszłej ekspansji

Określenie struktury firmy i organizacji pracy

Ilu członków zespołu zamierzasz mieć? Czy zamierzasz ich zatrudnić, czy wynajmować pomieszczenia (sprawdź najpierw zalety i zagrożenia związane z wynajmowaniem przestrzeni)? Czy będziesz miał kierowników i/lub nadzorców? Jaki będzie ich zakres obowiązków? Czy będziesz pracował również jako dostawca usług? Czy będziesz zatrudniał recepcjonistę? Po odpowiedzi na te pytania, nadszedł czas, aby pomyśleć o niektórych szczegółach. Jakie będą godziny pracy? Jeśli będziecie wynajmować pokoje lub krzesła, jak będziecie się rozliczać z najemcami? Czy wasze spa będzie otwarte w weekendy? Jak będzie wyglądała praca zmianowa? Ważne jest, aby zacząć myśleć o takich tematach dość wcześnie.

Określ swój zakres usług

Prawdę powiedziawszy, zanim w ogóle zapytasz "jak otworzyć spa", powinieneś najpierw zadać sobie pytanie "jaki rodzaj spa chciałbym otworzyć?". Spa mają znacznie szerszy zakres możliwych zabiegów niż salony fryzjerskie czy salony pielęgnacji paznokci. Jakie rodzaje usług spa zamierzasz świadczyć? Jakich specjalistów będziesz musiał zatrudnić lub wynająć pomieszczenie? W większości ośrodków day spa, zabiegi dzielą się na cztery kategorie - pielęgnacja skóry, pielęgnacja ciała, "upiększanie" i usuwanie włosów. Pielęgnacja skóry obejmuje zabiegi na twarz, peelingi, maseczki i inne specjalistyczne zabiegi na twarz. Pielęgnacja ciała obejmuje szeroki wachlarz masaży, okładów, masek na ciało i zabiegów hydroterapii. "Upiększanie" obejmuje i wszystkie różne rodzaje usług, które bezpośrednio zmieniają wygląd klientów - makijaż, PMU, przedłużanie rzęs, barwienie rzęs i brwi, opalanie i przekłuwanie uszu. Wreszcie, usuwanie włosów obejmuje, jak sama nazwa wskazuje, elektrolizę, golenie, kształtowanie i woskowanie różnych obszarów ciała klienta.

Zastanów się, jakich specjalistów zatrudnić

Kiedy już wiesz, jakie zabiegi chcesz oferować, musisz zacząć myśleć o swojej załodze. Czy chcesz zatrudnić doświadczonych specjalistów, którzy pracują w swojej branży już od dłuższego czasu, czy wolisz postawić na juniorów i zapewnić im dodatkowe szkolenia? Rozważ wady i zalety każdego z rozwiązań i znajdź najbardziej pasującą opcję. Jakie będą wymagania? Jakiej postawy oczekujesz od członków swojego zespołu? Ile lat doświadczenia powinni mieć nowi pracownicy? Ile zamierzasz im płacić? Zrób rozeznanie i zaplanuj proces rekrutacji.

Zdecyduj o potrzebnym sprzęcie

Będzie to w dużej mierze zależało od usług, które zdecydujesz się świadczyć - więcej o meblach i wyposażeniu spa możesz przeczytać tutaj. Pamiętaj, że niektóre zabiegi wymagają nie tylko specjalnych środków, ale także modernizacji infrastruktury, np. instalacji wodno-kanalizacyjnej czy elektrycznej. Ten punkt pochłonie sporą część Twojego budżetu, więc upewnij się, że dokładnie przeanalizowałeś koszty z tym związane.

Pomyśl o produktach do użytku i do sprzedaży

Oprócz zakupu niezbędnych produktów (czyli tych, które są potrzebne do świadczenia usług), musisz pamiętać o takich rzeczach jak artykuły spożywcze i środki czystości. Pamiętaj, że olejki do masażu i balsamy to jedno, ale żadne spa nie może działać bez zdrowego zapasu kawy i Barbicide!

Wybór odpowiednich produktów detalicznych do sprzedaży w waszym spa ma najwyższy priorytet. Sprzedaż detaliczna w spa jest wyższa niż w jakimkolwiek innym biznesie kosmetycznym, szczególnie jeśli chodzi o zestawy do użytku domowego, które klienci często kupują jako prezenty dla swoich bliskich. Jeśli chcesz, aby Twoje produkty detaliczne były naprawdę kuszące, wykorzystaj swoją wiedzę i znajdź linię (lub linie), która jest bardzo wysokiej jakości i nie można jej kupić za pośrednictwem Amazon lub w lokalnych sieciach drogerii. Mądrym pomysłem jest oferowanie dwóch do trzech linii produktów w różnych przedziałach cenowych, ale mimo to upewnij się, że wszystkie są świetne i możesz śmiało polecić je swoim klientom.

Wskazówka: Nie poprzestawaj na sprzedaży swoich produktów detalicznych w sklepie - zaoferuj swoim klientom możliwość zakupów online i zacznij zarabiać dodatkowe pieniądze! Używając Versum, możesz otworzyć swój sklep internetowy za pomocą zaledwie kilku kliknięć.

Upewnij się, że spełniasz wszystkie wymagania prawne

Zanim zaczniesz działać, musisz się upewnić, że spełniasz wszystkie wymagania dotyczące spa, wydane przez rząd Wielkiej Brytanii, aby działać bezpiecznie i legalnie. Obejmują one:

 • Licencjonowanie i certyfikacja
 • Kwalifikacje potrzebne do świadczenia danych usług
 • Odpowiednie ubezpieczenie spa.

Pamiętaj, że nawet pozornie błahe rzeczy mogą wymagać uzyskania licencji lub certyfikatu - odtwarzanie muzyki w twoim biznesie jest tutaj dobrym przykładem.

Znajdź atrakcyjną lokalizację

W zależności od rodzaju usług, które zamierzasz oferować, to co nazywasz "atrakcyjną lokalizacją" może się różnić. Na przykład, dla uzdrowisk, które specjalizują się bardziej w usługach "użytkowych", takich jak depilacja woskiem, lokalizacja w centrum miasta będzie ogromną zaletą. Natomiast uzdrowiska, w których chodzi o rozpieszczanie i relaks, mogą skorzystać z lokalizacji na przedmieściach, jeśli dany obszar jest znany jako spokojna świątynia natury.

Zadbaj o wystrój wnętrza

Jedną z najbardziej satysfakcjonujących i kreatywnych części otwarcia spa jest podjęcie decyzji o wystroju wnętrza. Musi on pasować do stylu twojego biznesu, być spójny z twoim motywem przewodnim i sprawić, że wnętrze będzie nie tylko piękne, ale także wygodne do przebywania i poruszania się. Jeśli Twój biznes jest mniejszy, rozważ zainwestowanie w ciekawy projekt ściany spa - nie zajmuje ona zbyt wiele miejsca, ale łatwo nadaje ton całemu pomieszczeniu.

Zaplanuj swoją stronę internetową i strony fanów w mediach społecznościowych

Nie tylko wystrój wnętrza ma magiczną właściwość nadawania tonu i oczekiwań klientów - Twoja strona internetowa i strony fanowskie w mediach społecznościowych są Twoją internetową wizytówką! Zainwestuj w wysokiej jakości projekt strony internetowej, profesjonalne zdjęcia i mocną treść. Może wydawać się to banalne, zwłaszcza gdy dopiero zaczynasz, ale przyniesie Ci to długoterminowe zyski. To samo dotyczy Twoich stron na Facebooku czy Instagramie - im więcej wysiłku włożysz w ich uatrakcyjnienie, tym łatwiej będzie Ci pozyskać klientów.

Wskazówka: Jeśli planujesz korzystać z Versum, najlepszego oprogramowania do zarządzania spa dostępnego na rynku, otrzymasz swoją własną, konfigurowalną mikrostronę rezerwacji!

Wybierz najlepsze oprogramowanie do zarządzania spa

W końcu, nadszedł czas na wybór medium, dzięki któremu będziesz w stanie zarządzać swoim spa skutecznie i efektywnie. Zamiast wybierać połączenie pół-wydumanej aplikacji rezerwacyjnej i starego, szkolnego pióra i papieru, wybierz bardziej zaokrąglone rozwiązanie - zaawansowany system zarządzania. Najlepiej postawić na Versum, system, który pozwala na prowadzenie szczegółowej ewidencji klientów, przyjmowanie rezerwacji online w czasie rzeczywistym, automatyzację przypomnień o wizytach, ustalanie harmonogramów pracy, kontrolę zapasów, sprzętu i dostępności pokoi. Dodatkowo zawiera łatwą w obsłudze i niezawodną, cyfrową książkę wizyt. Z takim narzędziem, rozpoczęcie własnego biznesu spa będzie o wiele łatwiejsze.

Wypróbuj Versum za darmo

[Total: 0 Average: 0/5]

Table of Contents

 • Przygotuj biznes plan
 • Zdefiniuj strukturę i organizację pracy Twojego biznesu
 • Określ zakres usług
 • Zastanowić się nad zatrudnieniem specjalistów
 • Podjąć decyzję o potrzebnym wyposażeniu
 • Pomyśl o produktach, których będziesz używać i które będziesz sprzedawać
 • Upewnić się, że spełniasz wszystkie prawne wymagania spa
 • Znajdź atrakcyjną lokalizację
 • Zadbaj o wystrój wnętrza
 • Zaplanuj swoją stronę internetową i strony w mediach społecznościowych
 • Wybierz najlepsze oprogramowanie do zarządzania spa
Zapisz się do newslettera Politykę prywatności możesz przeczytać tutaj.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Jak zwiększyć sprzedaż salonu w zimie?

Strona główna Blog AgendaPro Jak zwiększyć...

17 Pytania do badania satysfakcji

Strona główna Blog AgendaPro Estetyka 17...

Oprogramowanie dla salonów piękności: czego...

Strona główna Blog AgendaPro Estetyka...