Polecamy

Dlaczego maszynka do golenia nazywana jest Safety Razor?

Sekrety biznesu, dzięki którym salon pielęgnacji paznokci może...

Prowadzenie salonu

Eutonia dla kinezjologów

 1. Strona główna
 2. Blog AgendaPro
 3. Eutonia dla kinezjologów

Kinezjologia odnosi się do dyscypliny, która bada ruch człowieka, a konkretnie interakcję między ciałem fizycznym a umysłem. W tym sensie istnieją różne dyscypliny, które mogą uzupełnić wiedzę kinezjologa, a dodatkowo sprawić, że jego terapia będzie znacznie skuteczniejsza.

Spis treści.

  1. Co to jest eutonia?
  2. Jak działa eutonia?
  3. Eutonia dla kinezjologów: jak ją stosować
  4. Zalety i znaczenie eutonii dla kinezjologii

Tym razem mowa o eutonii, dyscyplinie stworzonej w 1959 roku w celach terapeutycznych. Poniżej wyjaśniamy, na czym polega, jaki jest jej związek z kinezjologią i jak jej znajomość może wzbogacić zabiegi kinezjologiczne.

Co to jest eutonia? Geneza i podejście do dyscypliny

Eutonia to dyscyplina, która została stworzona w 1959 roku przez niemiecko-duńską nauczycielkę Gerdę Alexander. Podkreślała inteligencję i świadomość jako dwa podstawowe elementy w leczeniu zarówno zdrowych, jak i chorych ludzi. W tym sensie Aleksander dążył do stworzenia metody, w której pobudzona zostanie nieograniczona świadomość, a w konsekwencji zdolność człowieka do ruchu.

Eutonia pracuje nad mechanizmami, które powodują napięcie mięśniowe i jak można na nie wpływać poprzez bodźce związane z rozwojem zdolności twórczych pacjenta. Krótko mówiąc, metoda ta dąży do uczenia się ze świadomości, prawie tak, jak uczą się dzieci, czyli w sposób intuicyjny i twórczy.

Gerda Alexander podkreśliła, że należy pogłębić świadomość człowieka do ruchu. Jej główny argument wskazuje, że jeśli ta świadomość będzie akcentowana, to poprawi się jakość ruchu, a także ogólne zachowanie pacjenta. Doświadczenia z okresu II wojny światowej pozwoliły mu zademonstrować swoje podejście.

Krótko mówiąc, eutonia obejmuje równowagę pomiędzy aktywnością i działaniami, mającymi na celu rozwój świadomości ciała. Jej twórca badał neuropsychologiczne aspekty ruchów człowieka, aby opracować metodę pozwalającą na uzyskanie harmonijnego napięcia mięśni. Doświadczenie ciała jest fundamentalne, podobnie jak emocje i wyobraźnia, ponieważ napięcie mięśniowe materializuje się poprzez gesty, postawy, a nawet w naszym głosie i sposobie, w jaki oddychamy i wyrażamy się na co dzień.

Jak działa eutonia?

Aleksander kładł nacisk na to, by nie zakłócać rozwoju uczniów jako autonomicznych istot i dlatego zaproponował szereg celów dla swojej "szkoły". Pierwsza z nich dotyczy rozwoju świadomości rzeczywistości cielesnej, a także eksploracji siebie, rozwoju umiejętności obserwowania siebie, a ponadto odkrywania związków pomiędzy napięciem mięśniowym a doświadczeniami życiowymi. Z drugiej strony eutonia zajmuje się innymi zasadami: rozwojem zmysłu dotyku, świadomości kości i przestrzeni wewnętrznej.

Eutonia prowadzona jest przez eutonistę, czyli terapeutę będącego ekspertem w tej dyscyplinie, który towarzyszy uczniowi w jego osobistej eksploracji, poprzez zajęcia indywidualne lub grupowe. Jednym z głównych celów tej metody jest umożliwienie pacjentowi rozwinięcia własnego potencjału.

Metoda polega na stymulowaniu świadomego dotyku poprzez uwagę, za pomocą "stacji" w obrębie pomieszczenia, w którym znajdują się osoby i przedmioty. Dzięki tej aktywności uczniowie intuicyjnie doceniają objętość ciała i jego orientację w przestrzeni.

W skrócie metodę można podsumować w dwóch głównych punktach:

 • Uczeń powinien pracować z samym sobą, nie kopiując istniejącego ruchu.
 • Eutonista nie powinien ingerować w to, co uczeń przeżywa i czuje.

Eutonia dla kinezjologów: jak ją stosować

Zastosowanie eutonii w kinezjologii oznacza zmianę podejścia w praktyce. Kinezjologia natomiast działa z założenia uzdrawiania pacjenta poprzez terapie fizyczne i psychiczne; natomiast eutonia skupia się na powołaniu pacjenta do świadomości, więc wiąże się z ćwiczeniem introspekcji w celu osiągnięcia poziomu świadomości, który pozwala na regulację napięcia mięśniowego.

Jeśli masz ośrodek kinezjologii i jesteś zainteresowany uproszczeniem swoich zadań i zwiększeniem dochodów, mamy rozwiązanie: oprogramowanie dla ośrodków kinezjologii i fizjoterapii.

W tym sensie eutonia może być pożądaną umiejętnością i techniką dla kinezjologów, bo przecież poszukują oni rehabilitacji pacjentów z trudnościami ruchowymi poprzez połączenie umysł-ciało. Przypomnijmy, że dodatkowo kinezjologia skupia się na ruchu ciała w ogóle i na tym, jak mogą na niego wpływać różne czynniki (fizyczne, psychiczne i emocjonalne). Wykorzystanie eutonii w ramach kinezjologii polega więc na świadomej rozmowie z ciałem, dzięki czemu osoba odczuwa coś więcej niż tylko zmysł dotyku.

Dodatkowo znajomość eutonii pozwala na głębsze uświadomienie i zwrócenie uwagi na ruch ciała. Nauka przejawów napięcia mięśniowego stymuluje reaktywność, a tym samym zwiększa ogólne samopoczucie.

Z drugiej strony kinezjolog, który decyduje się na zastosowanie eutonii u swoich pacjentów, musi zrozumieć, że ma do czynienia z inną formą leczenia: podejście to jest bardziej empatyczne i polega na własnej reakcji jednostki bez uwarunkowanych bodźców.

Zalety i znaczenie eutonii dla kinezjologii

Jedną z głównych zalet eutonii dla kinezjologii jest świadomość percepcji skóry. Powoduje to bardziej harmonijną integrację ze schematem ciała i łączy ciało z otoczeniem. Z drugiej strony zarządzanie naszymi reakcjami może przynieść duże korzyści w korekcji postawy, a dodatkowo dostosowuje wysiłek do każdego ruchu.

Ma również korzyści dla samopoczucia psychicznego. Poziom stresu i zmartwień znacznie się zmniejsza, co przekłada się na lepsze wykonywanie codziennych obowiązków i oczywiście zdrowy i holistyczny styl życia. Wniosek jest jednoznaczny: przy stosowaniu kinezjologii z podejściem eutonicznym znacznie poprawia się samopoczucie pacjenta.

Z drugiej strony znaczenie eutonii dla kinezjologów polega na sposobie badania ciała ludzkiego, gdyż wiąże się ze zmianą punktu ciężkości w spektrum ciało-umysł-wellness. Eutonia dąży więc do harmonijnej równowagi pomiędzy tonicznością mięśni, dostosowaniem do aktywności i działania osoby w każdym momencie.

Krótko mówiąc, eutonia dla kinezjologów oznacza bardziej autentyczne podejście i dobro pacjenta oparte na samoświadomości. Jeśli jesteś kinezjologiem lub posiadasz ośrodek, w którym oferowana jest ta specjalizacja, rozważ włączenie eutonii do swojej oferty usług, aby wzmocnić swoją propozycję wartości.

Powiązane artykuły:

1) Jak zdobyć nowych pacjentów do swojego gabinetu kinezjologii lub fizjoterapii?

2. Dowiedz się jak budować lojalność pacjentów w swoim centrum kinezjologii. 3 ważne klucze.

3. Pro's i con's posiadania oprogramowania dla swojego centrum kinezjologii lub fizjoterapii.

4. 5 kluczy do zarządzania sieciami ośrodków fizjoterapii.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Jak zwiększyć sprzedaż salonu w zimie?

Strona główna Blog AgendaPro Jak zwiększyć...

17 Pytania do badania satysfakcji

Strona główna Blog AgendaPro Estetyka 17...

Oprogramowanie dla salonów piękności: czego...

Strona główna Blog AgendaPro Estetyka...