Eutonia dla kinezjologów
- Strona główna
- Blog AgendaPro
- Eutonia dla kinezjologów
Kinezjologia odnosi się do dyscypliny, która bada ruch człowieka, a konkretnie interakcję między ciałem fizycznym a umysłem. W tym sensie istnieją różne dyscypliny, które mogą uzupełnić wiedzę kinezjologa, a dodatkowo sprawić, że jego terapia będzie znacznie skuteczniejsza.
Spis treści.
|
Tym razem mowa o eutonii, dyscyplinie stworzonej w 1959 roku w celach terapeutycznych. Poniżej wyjaśniamy, na czym polega, jaki jest jej związek z kinezjologią i jak jej znajomość może wzbogacić zabiegi kinezjologiczne.
Co to jest eutonia? Geneza i podejście do dyscypliny
Eutonia to dyscyplina, która została stworzona w 1959 roku przez niemiecko-duńską nauczycielkę Gerdę Alexander. Podkreślała inteligencję i świadomość jako dwa podstawowe elementy w leczeniu zarówno zdrowych, jak i chorych ludzi. W tym sensie Aleksander dążył do stworzenia metody, w której pobudzona zostanie nieograniczona świadomość, a w konsekwencji zdolność człowieka do ruchu.
Eutonia pracuje nad mechanizmami, które powodują napięcie mięśniowe i jak można na nie wpływać poprzez bodźce związane z rozwojem zdolności twórczych pacjenta. Krótko mówiąc, metoda ta dąży do uczenia się ze świadomości, prawie tak, jak uczą się dzieci, czyli w sposób intuicyjny i twórczy.
Gerda Alexander podkreśliła, że należy pogłębić świadomość człowieka do ruchu. Jej główny argument wskazuje, że jeśli ta świadomość będzie akcentowana, to poprawi się jakość ruchu, a także ogólne zachowanie pacjenta. Doświadczenia z okresu II wojny światowej pozwoliły mu zademonstrować swoje podejście.
Krótko mówiąc, eutonia obejmuje równowagę pomiędzy aktywnością i działaniami, mającymi na celu rozwój świadomości ciała. Jej twórca badał neuropsychologiczne aspekty ruchów człowieka, aby opracować metodę pozwalającą na uzyskanie harmonijnego napięcia mięśni. Doświadczenie ciała jest fundamentalne, podobnie jak emocje i wyobraźnia, ponieważ napięcie mięśniowe materializuje się poprzez gesty, postawy, a nawet w naszym głosie i sposobie, w jaki oddychamy i wyrażamy się na co dzień.
Jak działa eutonia?
Aleksander kładł nacisk na to, by nie zakłócać rozwoju uczniów jako autonomicznych istot i dlatego zaproponował szereg celów dla swojej "szkoły". Pierwsza z nich dotyczy rozwoju świadomości rzeczywistości cielesnej, a także eksploracji siebie, rozwoju umiejętności obserwowania siebie, a ponadto odkrywania związków pomiędzy napięciem mięśniowym a doświadczeniami życiowymi. Z drugiej strony eutonia zajmuje się innymi zasadami: rozwojem zmysłu dotyku, świadomości kości i przestrzeni wewnętrznej.
Eutonia prowadzona jest przez eutonistę, czyli terapeutę będącego ekspertem w tej dyscyplinie, który towarzyszy uczniowi w jego osobistej eksploracji, poprzez zajęcia indywidualne lub grupowe. Jednym z głównych celów tej metody jest umożliwienie pacjentowi rozwinięcia własnego potencjału.
Metoda polega na stymulowaniu świadomego dotyku poprzez uwagę, za pomocą "stacji" w obrębie pomieszczenia, w którym znajdują się osoby i przedmioty. Dzięki tej aktywności uczniowie intuicyjnie doceniają objętość ciała i jego orientację w przestrzeni.
W skrócie metodę można podsumować w dwóch głównych punktach:
- Uczeń powinien pracować z samym sobą, nie kopiując istniejącego ruchu.
- Eutonista nie powinien ingerować w to, co uczeń przeżywa i czuje.
Eutonia dla kinezjologów: jak ją stosować
Zastosowanie eutonii w kinezjologii oznacza zmianę podejścia w praktyce. Kinezjologia natomiast działa z założenia uzdrawiania pacjenta poprzez terapie fizyczne i psychiczne; natomiast eutonia skupia się na powołaniu pacjenta do świadomości, więc wiąże się z ćwiczeniem introspekcji w celu osiągnięcia poziomu świadomości, który pozwala na regulację napięcia mięśniowego.
Jeśli masz ośrodek kinezjologii i jesteś zainteresowany uproszczeniem swoich zadań i zwiększeniem dochodów, mamy rozwiązanie: oprogramowanie dla ośrodków kinezjologii i fizjoterapii. |
W tym sensie eutonia może być pożądaną umiejętnością i techniką dla kinezjologów, bo przecież poszukują oni rehabilitacji pacjentów z trudnościami ruchowymi poprzez połączenie umysł-ciało. Przypomnijmy, że dodatkowo kinezjologia skupia się na ruchu ciała w ogóle i na tym, jak mogą na niego wpływać różne czynniki (fizyczne, psychiczne i emocjonalne). Wykorzystanie eutonii w ramach kinezjologii polega więc na świadomej rozmowie z ciałem, dzięki czemu osoba odczuwa coś więcej niż tylko zmysł dotyku.
Dodatkowo znajomość eutonii pozwala na głębsze uświadomienie i zwrócenie uwagi na ruch ciała. Nauka przejawów napięcia mięśniowego stymuluje reaktywność, a tym samym zwiększa ogólne samopoczucie.
Z drugiej strony kinezjolog, który decyduje się na zastosowanie eutonii u swoich pacjentów, musi zrozumieć, że ma do czynienia z inną formą leczenia: podejście to jest bardziej empatyczne i polega na własnej reakcji jednostki bez uwarunkowanych bodźców.
Zalety i znaczenie eutonii dla kinezjologii
Jedną z głównych zalet eutonii dla kinezjologii jest świadomość percepcji skóry. Powoduje to bardziej harmonijną integrację ze schematem ciała i łączy ciało z otoczeniem. Z drugiej strony zarządzanie naszymi reakcjami może przynieść duże korzyści w korekcji postawy, a dodatkowo dostosowuje wysiłek do każdego ruchu.
Ma również korzyści dla samopoczucia psychicznego. Poziom stresu i zmartwień znacznie się zmniejsza, co przekłada się na lepsze wykonywanie codziennych obowiązków i oczywiście zdrowy i holistyczny styl życia. Wniosek jest jednoznaczny: przy stosowaniu kinezjologii z podejściem eutonicznym znacznie poprawia się samopoczucie pacjenta.
Z drugiej strony znaczenie eutonii dla kinezjologów polega na sposobie badania ciała ludzkiego, gdyż wiąże się ze zmianą punktu ciężkości w spektrum ciało-umysł-wellness. Eutonia dąży więc do harmonijnej równowagi pomiędzy tonicznością mięśni, dostosowaniem do aktywności i działania osoby w każdym momencie.
Krótko mówiąc, eutonia dla kinezjologów oznacza bardziej autentyczne podejście i dobro pacjenta oparte na samoświadomości. Jeśli jesteś kinezjologiem lub posiadasz ośrodek, w którym oferowana jest ta specjalizacja, rozważ włączenie eutonii do swojej oferty usług, aby wzmocnić swoją propozycję wartości.
Powiązane artykuły:
1) Jak zdobyć nowych pacjentów do swojego gabinetu kinezjologii lub fizjoterapii?
2. Dowiedz się jak budować lojalność pacjentów w swoim centrum kinezjologii. 3 ważne klucze.
3. Pro's i con's posiadania oprogramowania dla swojego centrum kinezjologii lub fizjoterapii.
4. 5 kluczy do zarządzania sieciami ośrodków fizjoterapii.
Zobacz
Jak zwiększyć sprzedaż salonu w zimie?
Strona główna Blog AgendaPro Jak zwiększyć...
17 Pytania do badania satysfakcji
Strona główna Blog AgendaPro Estetyka 17...
Oprogramowanie dla salonów piękności: czego...
Strona główna Blog AgendaPro Estetyka...
Komentarze (0)