Polecamy

Przyczyny wypadania włosów i jak je powstrzymać

Zalety oprogramowania rezerwacyjnego w sieci salonów fryzjerskich

Prowadzenie salonu

Co zrobić, gdy pracownik salonu popadnie w depresję?

Depresja i praca (zwłaszcza w branży usługowej) nie idą ze sobą w parze. Stan lekkiej depresji może sprawić, że będziesz mniej produktywny, kreatywny i zmotywowany - ostra depresja sprawia, że trudno jest wstać z łóżka, a sam pomysł zrobienia czegokolwiek konstruktywnego wydaje się całkowicie poza zasięgiem. Co przerażające, 1 na 10 osób w Wielkiej Brytanii cierpi na depresję, a liczba ta wciąż rośnie. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jak postępować, gdy zauważysz oznaki depresji u swoich pracowników.

Symptomy

Pracujesz ze swoimi pracownikami każdego dnia i po pewnym czasie zaczynają się oni do Ciebie przyzwyczajać. Nawet jeśli nie jesteście sobie szczególnie bliscy, znasz ich typowe wzorce zachowań, sposób, w jaki się prezentują, rozmawiają i wchodzą w interakcje z innymi. Jeśli więc regularnie zwracasz na nich uwagę, możesz zauważyć, kiedy ich zachowanie się zmienia.

Osoby cierpiące na depresję potrafią bardzo dobrze ukrywać swoje problemy, zwłaszcza jeśli jest to dla nich stały problem. Mogą być bardzo pogodne i zawsze uśmiechnięte, mimo swoich prawdziwych uczuć. Mimo to możesz zauważyć, że coś w ich zachowaniu wydaje się dziwne.

Zwróć uwagę na takie objawy jak:

  • Utrzymujący się smutek lub nerwowość
  • Drażliwość
  • "Pusty" nastrój
  • Utrata energii, uporczywe zmęczenie
  • Częste wypowiedzi o ciągłym zmęczeniu
  • Zmiany apetytu
  • Trudności z koncentracją, zapamiętywaniem lub podejmowaniem decyzji
  • Zmniejszona wydajność
  • Problemy z morale
  • Brak współpracy
  • Skargi na niewyjaśnione bóle i dolegliwości bólowe
  • Lekkomyślne zachowanie, takie jak nadużywanie alkoholu
  • Nieobecności w pracy

Wskazówka: Utrzymanie pozytywnego środowiska pracy w Twojej firmie jest niezwykle ważne. Jeśli chcesz się upewnić, że Twój salon jest zdrowym psychicznie miejscem pracy, sprawdź naszą listę kontrolną dotyczącą tego tematu.

Reakcja

Być może zastanawiasz się, czy w ogóle powinieneś na to reagować. Jeśli pracownik zaniedbuje swoje obowiązki, dlaczego nie dać mu ostrzeżenia, a jeśli sytuacja się nie poprawi - po prostu go zwolnić? Przecież jeśli pracownik nie wywiązuje się ze swoich obowiązków, to cierpi na tym Twoja firma.

Cóż, po pierwsze - zgodnie z ustawą o równości z 2010 roku, traktowanie pracowników z zaburzeniami psychicznymi w sposób mniej korzystny niż innych jest nielegalne. W rzeczywistości Twoim obowiązkiem jest zapewnienie rozsądnych dostosowań dla osoby cierpiącej na depresję, tak aby mogła ona kontynuować swoją pracę. Po drugie - nie jest to, delikatnie mówiąc, zbyt etyczne. Wszystko, co możemy zrobić, to mieć nadzieję, że nie jesteś osobą, która nie dba o zdrowie (a nawet życie) swoich pracowników.

To zrozumiałe, że możesz czuć się nie na miejscu pytając o ich prywatne sprawy i myśleć, że to "nie twoja sprawa". Ale to twoja sprawa - Dosłownie, ponieważ zachowanie pracownika ma wpływ na funkcjonowanie Twojego salonu - a sprawa jest po prostu zbyt ważna. Im szybciej dana osoba zostanie zdiagnozowana i otrzyma odpowiednią pomoc, tym lepiej - sytuacja nie poprawi się sama z siebie.

Umów się na prywatną, nieformalną rozmowę
Bardzo ważne jest, aby porozmawiać ze swoim pracownikiem na osobności. Zacznij od okazania troski ("Zauważyłem ostatnio u ciebie pewne różnice i zastanawiałem się, jak sobie radzisz"), a jeśli pracownik się otworzy, uważnie go wysłuchaj i okaż zrozumienie. Daj mu do zrozumienia, że chcesz go wspierać i że niezależnie od swojego stanu, jest on bardzo ważną częścią zespołu.

Zasugeruj, abyposzukać profesjonalnej pomocy
Zachęć pracownika, aby otworzył się przed kimś, komu może zaufać (przyjacielem lub członkiem rodziny) i zapytaj, czy myślał o udaniu się do psychiatry lub psychologa. Przygotuj informacje o lokalnych specjalistach i telefonach zaufania, abyś mógł kogoś polecić na miejscu.

Chroń ich poufność
Jeśli pracownik powierzył ci swoją historię, okaż mu szacunek, chroniąc jego prywatność. Jest to bardzo delikatny temat - zachowaj całą rozmowę dla siebie.

Porozmawiaj o możliwościach dostosowania pracy
Zapytaj pracownika, czy jest w stanie pracować, czy wolałby zrobić sobie przerwę. Omów możliwe sposoby ułatwienia mu pracy - może to być zmniejszenie liczby godzin pracy, kilka dni wolnego, niewykonywanie określonych zadań itp. Pamiętaj, że twoim obowiązkiem jest zapewnienie rozsądnych dostosowań, aby pomóc pracownikowi w poprawie jego zdrowia psychicznego.

Traktuj go z życzliwością, ale nie przesadzaj
Twoje intencje mogą być czyste, ale nie chcesz traktować pracownika tak, jakby był "zepsuty" lub nagle niezdolny do wykonywania swoich zwykłych zadań. Zbyt wiele specjalnej uwagi nigdy nie jest dobre - może to sprawić, że pracownik poczuje, że coś jest z nim nie tak. Od czasu do czasu dowiedz się, jak sobie radzi, ale nie bądź "nadopiekuńczą mamą".

Utrzymanie zdrowego miejsca pracy
Robisz wszystko, co w Twojej mocy, aby utrzymać salon w zdrowiu z fizycznego punktu widzenia - zapewniasz odpowiednią wentylację, serwisujesz sprzęt i sterylizujesz narzędzia. Równie ważne jest jednak, aby zadbać o zdrowie psychiczne pracowników. Co powinieneś wziąć pod uwagę?

Bycie dostępnym
Daj pracownikom do zrozumienia, że zawsze chętnie wysłuchasz ich potrzeb, problemów i obaw. Bądź szefem, któremu mogą zaufać - nie karz ich za szczerość i nie zatrzymuj ich spraw dla siebie. Bez względu na to, czy chcą rozmawiać o pracy, czy o swoich osobistych problemach, zachowaj empatyczne i wyrozumiałe podejście.

Traktuj wszystkich swoich pracowników jednakowo
To ludzkie, że jednych ludzi lubimy bardziej, a innych mniej. Jednak jako szef musisz być obiektywny i unikać faworyzowania - traktuj wszystkich członków swojego zespołu jednakowo.

Bądź szczery, ale pełen szacunku
Twoi pracownicy są tu po to, aby wykonywać swoją pracę, więc oczywiście nie możesz udawać, że wszystko jest w porządku, jeśli mają zaległości. Jednak zamiast besztać za niepowodzenia, udziel konstruktywnej krytyki i omów sposoby, dzięki którym mogą poprawić swoje wyniki.

Przekazywanie wytycznych i informacji zwrotnych
Aby spełnić Twoje oczekiwania, pracownicy muszą je najpierw poznać. Stwórz przejrzyste wytyczne, aby każdy z nich znał swoje obowiązki. Nie wahaj się również komentować ich wyników - chwal za dobrze wykonaną pracę i informuj, gdzie widzisz możliwość poprawy.

Wskazówka: Versum posiada funkcję dedykowaną organizacji pracy i przydzielaniu zadań. Kiedy Twój pracownik loguje się na swoje konto, może wyraźnie zobaczyć, jakich obowiązków oczekujesz od niego tego dnia.

Nagradzanie
Doceniaj wysiłek, postępy, a nawet małe sukcesy. Niech członkowie Twojej załogi wiedzą, że widzisz i doceniasz ich dobrą pracę. Ponownie - Versum dostarcza Ci statystyki dotyczące wydajności Twoich pracowników, więc nikt nie pozostanie niezauważony.

Miej oczy szeroko otwarte
Konflikty zdarzają się w prawie każdym salonie. Jest jednak ogromna różnica pomiędzy małą sprzeczką, a jawnym nękaniem i zastraszaniem. Obserwuj uważnie swoich pracowników - być może za kulisami w Twoim salonie dzieje się coś złego.

Bądź po ich stronie
Za każdym razem, gdy klient przychodzi do Ciebie, wściekły z powodu czegoś, co Twój pracownik rzekomo zrobił/nie zrobił, upewnij się, że usłyszysz drugą połowę tej historii. Klienci nie zawsze mają rację!

Depresja to straszna choroba, która może poważnie wpłynąć na każdy aspekt życia. W obawie przed ostracyzmem lub nawet utratą pracy, wielu pracowników z depresją stara się ukryć swój stan, co kończy się jeszcze gorszym samopoczuciem. W takich sytuacjach wyrozumiały i pełen szacunku szef, który będzie wspierał osobę w jej drodze do wyzdrowienia, jest na wagę złota. Wspierające środowisko pracy może naprawdę poprawić stan osoby cierpiącej na depresję. Biorąc pod uwagę 16 aktów samobójstwa popełnianych średnio każdego dnia w Wielkiej Brytanii, nadszedł wreszcie czas, aby zacząć bardziej dbać o stan psychiczny innych osób. Twoja dobra wola może nie tylko poprawić wyniki Twojej firmy, ale także uratować komuś życie.

Wypróbuj Versum za darmo

[Total: 0 Average: 0/5]

Spis treści

  • Symptomy
  • Reakcja
Zapisz się do newslettera Możesz przeczytać politykę prywatności tutaj.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Jak zwiększyć sprzedaż salonu w zimie?

Strona główna Blog AgendaPro Jak zwiększyć...

17 Pytania do badania satysfakcji

Strona główna Blog AgendaPro Estetyka 17...

Oprogramowanie dla salonów piękności: czego...

Strona główna Blog AgendaPro Estetyka...