Polecamy

5 Wskazówki dotyczące poprawy golenia

Co sprawia, że te słynne salony są tak wyjątkowe?

Prowadzenie salonu

10 książek o medycynie, które mogą zaskoczyć lekarzy

  1. Strona główna
  2. Blog AgendaPro Health
  3. 10 książek o medycynie, które mogą zaskoczyć ...

Lekarze zazwyczaj spędzają dużą część swojej kariery zawodowej na czytaniu: albo dlatego, że musieli zmierzyć się z dużą ilością tekstów podczas studiów licencjackich, albo dlatego, że stale aktualizują swoją wiedzę poprzez prace akademickie lub artykuły.

W każdym razie, mimo lektur technicznych, istnieją inne książki, które mogą zaskoczyć lekarza i które, nie odbiegając daleko od jego obszaru zawodowego, pozwalają mu oderwać się od języka technicznego i literatury akademickiej.

Jeśli znasz lekarza i szukasz książki, którą mógłbyś go zaskoczyć, oto kilka polecanych tekstów:

1.The Immortal Life of Henrietta Lacks, Rebecca Skloot (2012).


Tekst opowiada historię Henrietty Lacks, amerykańskiej farmerki, której komórki zostały pobrane bez jej wiedzy po śmierci w szpitalu w stanie Maryland w USA.

Chociaż Henrietta zmarła ponad 60 lat temu, jej komórki wciąż żyją i odegrały kluczową rolę w opracowaniu kilku przełomowych odkryć medycznych, takich jak szczepionka przeciwko polio. Jej komórki zostały również wykorzystane do zidentyfikowania sekretów dotyczących raka i wirusów, a także pomogły w postępie zapłodnienia in vitro i klonowania. Dziennikarka Rebecca Skloot prowadziła niestrudzone badania nad życiem Henrietty, opowiadając o doświadczeniach jej rodziny i historii komórek, które do dziś pozostają tajemnicą biologii. Tekst ten został opublikowany w 2012 roku i osiągnął numer jeden wśród bestsellerów w Stanach Zjednoczonych.

2. Dom Boży, Samuel Shem (1978)

Ten tekst, pierwotnie opublikowany w sierpniu 1978 roku, oferuje fikcyjną relację stażysty medycznego w Beth Israel Hospital na Harvard Medical School. Tekst stanowi satyryczną relację o okropnościach i absurdach bycia lekarzem. Na przestrzeni stron autor prowadzi narrację o tym, jak pierwszoroczni stażyści w szpitalu mierzą się i próbują wziąć na siebie odpowiedzialność za leczenie pacjentów w pracy, której błędy mogą kosztować życie.

Krótko mówiąc, Shem oferuje nieprzyjazne spojrzenie na życie lekarzy, przedstawiając ich takimi, jakimi są: istotami ludzkimi z cnotami i wadami. Tekst charakteryzuje się niezwykle zwinnym i precyzyjnym stylem narracji, dzięki czemu jest to bardzo rozrywkowa lektura.

3. The Emperor of All Maladies: A Biography of Cancer, Siddhartha Mukherjee (2010)

Ten tekst zaczyna się od surowej statystyki: w 2010 roku na świecie na raka zmarło siedem milionów ludzi. Autor, lekarz medycyny i badacz raka, rozpoczyna ten tekst o jednej z najbardziej złożonych i rozpowszechnionych chorób naszych czasów.

Tekst jest w skrócie kroniką raka: dokonuje przeglądu nauki o tej chorobie i historii jej leczenia. W centrum tekstu znajduje się jednak refleksja nad etyką lekarzy onkologów i ich pacjentów. Według krytyków tekst oferuje "lekcję", jak leczyć chorych na raka oraz jak radzić sobie z systemem opieki zdrowotnej i przeszkodami, jakie stawia on w leczeniu. To także "eleganckie, zarówno kliniczne, jak i osobiste śledztwo w sprawie raka".

Tekst spotkał się z uznaniem zarówno krytyków, jak i szerokiej publiczności. Zdobyła ona w 2011 roku nagrodę Pulitzera za literaturę faktu.

4. Sztywność: Ciekawe życie ludzkich kadawerów, Mary Roach (2003)

Mary Roach jest amerykańską dziennikarką piszącą o nauce i naukach przyrodniczych. Tekst Sztywniak: Ciekawe życie ludzkich zwłok rozwija historie o zwłokach: historie o wykorzystaniu pozbawionych życia ludzkich ciał. Jednocześnie autor bada kwestie etyczne i moralne związane z wykorzystaniem zwłok do badań i innych celów.

Zabawny i niepoważny tekst podejmuje historyczne podejście do wykorzystania zwłok na przestrzeni dziejów i tego, jak były one wykorzystywane przez naukę do fundamentalnych dla ludzkości odkryć.

Tekst został uznany za Best Seller w 2003 roku przez The New York Times, a także zdobył inne nagrody: został wybrany jako wielkie dzieło przez Entertainment Weekly, The San Francisco Chronicle i The Seattle Times. Zdobył również nagrodę Editors Choice na Amazon.com.

5. Powikłania: Wyznania chirurga na temat niedoskonałej nauki, Atul Gawande (2010)

Atul Gawande tworząc ten tekst czerpie z prawdziwych wydarzeń. Komplikacje to seria świadectw zarówno lekarzy, jak i pacjentów, poprzez które autor oferuje nieidealny portret bycia lekarzem.

Z tekstu jasno wynika, że bycie lekarzem to także zawód bardzo niepokorny i przede wszystkim humanitarny. Według kilku recenzji książki, jest ona w równym stopniu portretem ludzi, co samej nauki.

6. Cutting Stone, Abraham Verghese (2010)

Ten tekst to epicka powieść, która opowiada o braciach bliźniakach, którzy dorastają w szpitalu, a później zostają lekarzami. Akcja opowiadania rozgrywa się w Etiopii. Otrzymała ona pochlebne recenzje zarówno od publiczności, jak i krytyków i znalazła się na kilku listach bestsellerów, w tym na liście The New York Times Bestseller.

7. The Double Helix, autorstwa Jamesa D. Watsona (1968)

Tekst ten obejmuje relację z procesu, jaki przeszli James D. Watson i Francis Crick, aby odkryć podstawową strukturę DNA, zasadniczego budulca materiału genetycznego. Krótko mówiąc, lektura tego tekstu oznacza zrozumienie, własnymi słowami Watsona, procesu odkrycia tego najsłynniejszego od czasów Darwina wydarzenia w biologii. Może to być fascynująca i bardzo ciekawa lektura dla zawodowych lekarzy, a nawet dla tych, którzy dopiero zaczynają pracę w zawodzie.

8. La guardia del Doctor Klint, Julio Mayol( 2016)

Autor książki, Julio Mayol, miał w dzieciństwie dwa marzenia: zostać chirurgiem i napisać książkę. Spełnił oba, choć drugi trwał nieco dłużej.

La guardia del Doctor Kint to powieść, w której bohaterem jest sublimowany chirurg i psychopata, który pozwala czytelnikowi na kreowanie własnej rzeczywistości. Główny bohater narodził się z bloga Julio Mayola i buduje naprawdę fascynującą historię. Jest to przyjemna i bardzo rozrywkowa lektura.

9. Psychoanalityk, John Katzenbach

Psychoanalityk to powieść wydana w 2002 roku. Sam tekst to thriller psychologiczny, który sprawdza zdolność bohatera do uniknięcia samobójstwa w obliczu presji ze strony obcego człowieka: wszystko zaczyna się, gdy psychoanalityk otrzymuje list w dniu swoich urodzin. Bohater ma 15 dni na dowiedzenie się, kto mu to napisał, po tym czasie tylko jego samobójstwo uratuje jednego z jego bliskich. Tekst składa się z trzech części

Choć nie jest to tekst poruszający temat medyczny czy naukowy, to jest to powieść, która wypełnia czytelnika intrygą i jest niezwykle ciekawym podejściem do konfliktów psychicznych poprzez fikcję. To jedna z tych książek, które trudno odłożyć, gdy już się je zacznie.

10. The Defences, Gabi Martínez

Las defensas to tekst oparty na prawdziwej historii. Powieść opowiada historię człowieka, który po ataku gwałtownego szaleństwa zostaje zamknięty w szpitalu psychiatrycznym. Bohater dowiaduje się jednak, że jego diagnoza nie jest prawidłowa. Tekst rozwija zmagania bohatera z chorobą, radzenie sobie z jego lękami i uczuciami, by w końcu zbudować niezwykłą historię przezwyciężenia, w której człowiek uznany za szaleńca, staje się lekarzem wzorcowym w swojej specjalności.

Teraz już wiesz: jeśli szukasz książki do podarowania lekarzowi, albo dla siebie, bo pracujesz w zawodzie lub po prostu pasjonujesz się tego typu literaturą, nie wahaj się wybrać jednej z tych rekomendacji.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Jak zwiększyć sprzedaż salonu w zimie?

Strona główna Blog AgendaPro Jak zwiększyć...

17 Pytania do badania satysfakcji

Strona główna Blog AgendaPro Estetyka 17...

Oprogramowanie dla salonów piękności: czego...

Strona główna Blog AgendaPro Estetyka...